Gebelik Diyabeti Mutlaka Tedavi Edilmeli

Gebelik diyabetinde annenin kan şeker düzeyinin yükselmesi ve gebelik sırasında ve sonraki dönemde bazı komplikasyonlar oluşabilir. Gebelik hormonları annenin insülinine karşı direnç oluşturur, insülinin etkisini zayıflatır. Bu durum özellikle 24.-28. gebelik haftalarında çok belirgin bir hal alır. Bazı durumlarda, annenin insülin miktarı bu direnci karşılamaya yetmez, kan şekeri yükselir ve diyabet ortaya çıkar. Gebelik diyabeti olarak adlandırılan bu tablo, genellikle gebelikten sonra düzelir.

Gebelik diyabeti bebek açısından önemli

Annenin glukoz düzeylerindeki artış bebek açısından büyük önem taşır. Hemen ortaya çıkan risk bebeğin normal ağırlığından daha ağır doğmasıdır. Bu durum doğumu zorlaştırabilir ya da sezaryen ile doğumu gerektirebilir. Gebelik diyabeti tanısı konmayan ya da yeterince kontrol altına alınmayan olgularda dünyaya gelen bebekler, çocuklukları süresince aşırı kilolu olabilmektedirler. Eğer bebek kız ise, gebelik diyabeti geliştirme eğilimi ona da geçmiş olabilir. Üçüncü risk, stres altında gebelik diyabeti ortaya çıkan annede, gebelik sonrasında kalıcı diyabet gelişme ihtimalidir.

Diyabet tedavisi gebeliğin sağlıklı sonuçlanmasını sağlar. Tüm gebelere 24.-28. haftalar arasında 75 gram glukoz ile tarama testi yapılır. Glukoz içirildikten 1 saat sonra ölçülen kan şekeri 140 mg/dl ve üzerinde ise, gestasyonel diyabet tanısı konur. Sonuca göre tedavi planlanır.

Gebelik diyabeti bir ekip tarafından takip edilmeli

Gestasyonel diyabetlinin takibinin diyabet uzmanı, perinatoloji uzmanı, diyetisyen, diyabet eğitimcisi ve yenidoğan konusunda eğitimli bir çocuk hekimi tarafından yapılması gerektiğinin. 2-4 haftada bir yapılan muayenelerde, kan şekeri değerleri değerlendirilir, ultrasonografik olarak bebeğin büyüme ve gelişimi izlenir, uygun olan doğum şekli ve zamanı konusunda karar verilir. Eğer bebekte makrosomi varsa, 40 hafta beklemeden bebek sezaryen ile doğurtulur.

Gebelik diyabeti nadiren de olsa doğumdan sonra kalıcı olabiliyor

Doğumdan hemen sonra insülin direnci ortadan kalkarak diyabet düzelir. İnsülin kullanan annede, doğum sonrası şeker ölçülmeli ve insülin tedavisi kesilmeli. Aksi halde, ciddi kan şekeri düşüklüğü meydana gelebilir. Ancak nadiren de olsa, doğumdan sonra diyabet kalıcı olabilir. Bu durumda anne süt verdiği sürece insülin tedavisi sürdürülür. Daha sonraki tedavi şekline diyabet uzmanı karar vermeli.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir