Su Anahtardır!

Canlılar için hayati önem sahip su, vücudumuzda adeta bir anahtar görevi üstleniyor. Hücrelere besin ve oksijen taşıyan, vücut sıcaklığını düzenleyen su; hücrelerin, dokuların, organ ve sistemlerin çalışması için büyük bir önem taşıyor. Gün içerisinde yeterli miktarda su içilmediğinde beyin ve vücudun olması gerektiği gibi çalışamıyor.

Hiçbir içecek suyun yerini tutamaz

Zaman zaman su içmeyi unutuyor ya da içtiğimiz diğer sıvıların yeterli olduğunu düşünüyoruz ancak hiçbir içecek suyun yerini tutmuyor. Çay, kahve, gazlı içecekler gibi diüretik etkisi olan içecekler tüketildiğinde vücutta hali hazırda bulunan suyu da atıyor. Bu içecekler tüketildiğinde her bardak için 1 su bardağı su içilmesi gerekiyor. Günlük içmemiz gereken su miktarı yetişkin bireyler için kilogram başına 30 mL olacak şekilde ayarlanmalıdır. Örneğin 70 kilogram bir yetişkinin günlük yaklaşık 2 litre su tüketmesi gerekiyor.

Metabolizmayı hızlandırıyor, doygunluk hissi sağlıyor

Su, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin akciğer ve böbreklere taşınıp vücuttan atılmasını sağlıyor. Hipertansiyon, böbrek hastalıkları ve idrar yolu enfeksiyonları başta olmak üzere pek çok hastalığa karşı koruyucu etki gösteriyor. Ciltte oluşan problemlerin çözümü de su da bulunuyor. Cildin nem dengesi ve elastikiyeti için su çok önemli bir rol oynuyor. Su sayesinde cilt daha parlak, canlı ve genç görünüyor.

Su, beyin ve vücudun olduğu gibi kilo yönetiminin de anahtarıdır. Bunun nedenini ise: Su metabolizmayı hızlandırır, iştah kontrolü ve doygunluk hissini sağlar. Su tokluk hissi oluşturarak zayıflama mekanizmasına yardımcı olur ama su yemekle birlikte tüketilmemelidir. Suyu yemeklerden 30-45 dakika önce içmemiz gerekir.

Egzersiz sırasında su içmek verimi arttırıyor

Su egzersiz yapanlar için de son derece önemli çünkü su, düzenli egzersiz yapan kişilerde kas içerisinde laktik asit birikimi sonucunda oluşan ağrıları geçirmeye yardımcı oluyor. Egzersiz esnasında su içmek vücut ısısını düzenleyerek egzersiz verimini artırıyor. Spor esnasında ve sonrasında terlemeyle vücuttan su atımı gerçekleşir ve vücutta halsizlik başlar. Bu durum egzersiz verimini ve kişinin performansını etkiler. Vücuttan atılan suyu yerine koymak bu yüzden önemlidir. Ayrıca eklem, sırt, adale ağrılarında ağrı kesici almak yerine önceliğimiz su olmalıdır. Çünkü çok fazla ilaç kullanan bireyler ödem problemi yaşar, vücuttaki ödemi atmanın anahtarı da yine sudur.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir