Redhouse Kidz’den Küçük Düşünürler Serisi

Özge Özdemir’in kaleme aldığı, Gökçe Akgül’ün resimlediği Küçük Düşünürler Serisi, Redhouse Kidz etiketiyle raflarda yerini aldı.

9-12 yaş arası çocuklarla yürüttüğü ‘Çocuklar için Felsefe’ atölyelerindeki tartışmalardan yola çıkarak kaleme aldığı sekiz kitabın ardından Özge Özdemir bu kez okulöncesi dönemindeki çocuklar için yazdı. Öğrenme yolculuğuna ezberleyerek değil kavrayarak başlamanın sonraki öğrenmelerin önünü açtığı ilkesinden hareket eden ve okulöncesi eğitimi programında yer alan kavramlara odaklanan “Küçük Düşünürler Serisi”nde iki kitap yer alıyor. Kitaplardaki biri çocuk biri yetişkin iki karakterin samimi konuşmaları, sıklıkla kullandığımız kavramları enine boyuna düşünmemizi sağlayacak.

Küçük Bir Nokta, Büyük Bir Fil

– Bugün sana bir küçük çizeceğim.

– Hadi çiz bakalım, neyin küçüğünü çizeceğini merak ettim.

– Bir şeyin küçüğünü çizmeyeceğim. Sadece bir küçük çizeceğim, izle beni!

Bu kitapta kahramanlarımız, “Küçük ve büyük nedir?” diye soruyor. Bir şeye küçük ya da büyük derken karşılaştırma yaptığımız konusunda bizi düşünmeye davet ediyor.

Uzakta Bir Dağ, Yakında Bir Macera

– Uzak, uzak, uzak… Bu sözcüğü duyunca ilk ne geliyor aklına?

– Dağlar! Çünkü onlar çok uzakta. Gel bak, göstereyim sana!

Bu kitapta ise kahramanlarımız, “Uzak ve yakın nedir?” diye soruyor. Bizi mekânda, zamanda ve duyguda uzak ya da yakın olmak üzerine düşünmeye ve soruşturmaya davet ediyor.

Gökçe Akgül ise kahramanları sayfaların arasında gezdirdiği eğlenceli çizimleriyle her iki kitaba görsel olarak da özgün bir nitelik katıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir