“Işıklarınızı Açın” sergisinin geliri TEGV’li çocuklara destek olacak!

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV) eğitim dostları Yılmaz Bulut ve Hakan Kürklü’nün fotoğraflarından oluşan “Işıklarınızı Açın” adlı sergi 28 Ocak Cumartesi günü saat 17.00’de açılıyor. İstanbul Kadıköy’deki Galeri FE’de ziyarete açılacak serginin tüm geliri TEGV’e bağışlanacak.

“Birilerinin yaşamlarının kimi zaman izleyicisi kimi zaman ortağı oluruz”

Fotoğraf sanatçısı Yılmaz Bulut, “Işıklarınızı Açın” fotoğraf sergisinde kimi karelerinde kendi kalabalığımıza dışarıdan bakıyor, kimi karelerinde objektifini yalnız olmanın nasıl görünürlük kazandığını yansıtıyor. Bulut, sergiyle ilgili şunları söylüyor:

“Günümüzde her gün, her saat, her dakika, her an sosyal medya veya diğer internet araçlarıyla birbirimize bağlanır, birilerinin yaşamlarının kimi zaman izleyicisi kimi zaman ortağı oluruz. Yani herkes, her an herkesten haberdar olur. Marshall McLuhan’ın yaklaşımıyla ‘Gördüğümüz şey oluruz. Biz diğerlerini şekillendiririz, diğerleri de bizi şekillendirir’. Gittikçe birbirimize benzeriz. Bu sarmal devam eder. Bizi şekillendirenlerin içinde kaybolup gideriz.”

Fotoğraflar bakma ve görme arasındaki ayrımı bir kez daha anımsatıyor

Fotoğraflarda, her gün geçtiğimiz sokaklarında bakıp da görmediğimiz mekânlardaki estetik tatları objektifinden bizlere ulaştıran fotoğraf sanatçısı Hakan Kürklü, fotoğraflarla bizlere bakma ve görme arasındaki ayrımı bir kez daha anımsatıyor. Kürklü, sergiyle ilgili şöyle konuşuyor:

“Şehrin geçmiş yaşam izlerini taşıyan hayli yıpranmış mekânların karelerinin yer aldığı sergide, yanından yüzlerce kez geçtiğimiz ama fark etmediğimiz ‘o yerin’ artık önemli olduğunu fark edebiliriz. İşte en önemli vurgu da budur. Yok saydığımız eskimiş bir mekânı yaşamımızın içine tekrar almak ve ‘Hayat ayrıntıda gizlidir’ terimini bize sanat dili ile anımsatmak, duygu ve düşüncelerimizde gerekli uyarılganlığı yaratmak bağlamında izlenmesi gereken bir sergi.”

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir