Dijital Dünyada Çocukları Korumaya Yardımcı Olacak Tüyolar

Günümüzde çocukların interneti kullanımı her geçen gün hızla artmaya devam ediyor. Öyle ki Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı verilere göre internet kullanımı, ülkemizde 6 – 15 yaş grubundaki çocuklar için 2013 yılında yüzde 50 iken 2021 yılında bu oran yüzde 82’ye kadar çıktı. 2021 yılını kapsayan verilere göre internet kullanan çocukların yüzde 90’ı hemen her gün internet kullandığını belirtiyor. Çocukların internet aracılığı ile yürüttüğü faaliyetlerde, çevrimiçi derse katılma yüzde 86 ile ilk sırayı alırken yüzde 83 ile ödev veya öğrenme amacıyla internete başvurma ikinci sırada yer alıyor. Bunu yüzde 66 ile oyun oynama veya oyun indirme, yüzde 61 ile paylaşım sitelerinden video izleme, yüzde 55 ile internet üzerinden sesli veya görüntülü arama yapma izliyor.

Durum böyle olunca erken yaşlardan itibaren internet güvenliği konusunda eğitim yoluyla çocuklar için siber güvenlik bilincinin temelinin oluşturulması kritik önem taşıyor. Çünkü çocuklar, internet üzerinden video izlerken, müzik dinlerken, oyun oynarken veya sosyal ağlarda geziniyorken çevrimiçi dünyanın saldırılarına da açık hale gelebiliyor. Birbirine bağlı yeni cihazların sayısının artmasıyla birlikte siber suçlular; fidye yazılımı saldırıları yürütmek, bilgi çalmak ve hatta okulların güvenlik savunmalarını tehlikeye atmak için açık bir fırsat bulduklarında bundan faydalanmakta bir an tereddüt etmiyor. 12 Eylül 2022 tarihinde başlayan 2022 – 2023 eğitim ve öğretim dönemini için, çocukları sanal dünyada korumaya yardımcı olacak önemli tavsiyeler şöyle:

  1. Aileleri eğitin: Fiziksel dünyada olduğu gibi sanal dünyada da bilinçli ebeveynler çocukları savunmanın ilk hattını oluşturur. Bu nedenle ailelerin siber dünyanın tehlikelerine karşı eğitilmesi bu hattı daha da güçlendirecektir. Ebeveynlerin de internette güvenilir olmayan sitelerde gerçek adlarını, adreslerini, telefon numaralarını paylaşmamaları teşvik edilmelidir. Kişisel bilgileri çevrimiçi ortamlarda gizli tutulmalıdır.
  2. Net kurallar belirleyin: Çocukları güvende tutmak için ne yapmaları gerektiklerini anladıklarından emin olun. Bunun için ebeveynleri olarak çocuklarınızın uymaları gereken net kuralları belirleyin. Örneğin, güvenli web siteleri ve uygulamalardan oluşan listeler oluşturun ve internetteki bazı aktiviteler için onayınızın alınmasını sağlayın.
  3. Kimlerle konuştukları önemli: Çocukların sanal dünyada kimlerle konuştuklarına dikkat etmelerini söyleyin, çevrimiçi tanıştıkları biriyle asla yüz yüze görüşmemeleri gerektiklerini iletin. Çevrimiçi konuştukları biri onları rahatsız ediyorsa o kişiye yanıt vermek zorunda olmadıklarını hatırlatın.
  4. Web sitelerine karşı dikkatli olun: Çocuklar özellikle kimlik avı gibi siber tehditlere karşı savunmasız olduklarından yaygın tehditlerden haberdar olmaları da çok önemlidir. Çocuklar, ebeveynlerinin onayı olmadan şüpheli bir bağlantıya tıklamamalı, bilmedikleri eklentileri açmamalı veya bilgisayarlarına herhangi bir şey indirmemelidir.
    Çocukları konuşmaya teşvik edin: Çocuklar internette uygunsuz içerik gördüklerinde, bir şeyden emin olmadıklarında veya bir web sitesinden şüphelendiklerinde güvendikleri bir yetişkine gitmelidir.
  5. Güçlü parolaların önemini vurgulayın: Parolalar, herkesin olduğu gibi çocukların da bilgilerini güvende tutmaya yardımcı olur. Çocuklarınızı güçlü, ayırt edici parolalar kullanmaya teşvik edin. Örneğin 1234 veya pAssword gibi tahmin edilmesi çok kolay basit sayı veya kelime kombinasyonları kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir