UnoMoi / Kiralık Kıyafet Aboneliği

UnoMoi, Türkiye’nin ilk ve tek kiralık kıyafet aboneliği girişimidir. Proje, Amerika’da 9 milyon üyesi, şirket değeri USD 1 milyar olan ve dünyada “Netflix of Fashion” olarak bilinen “Rent the Runway” sitesinin Türkiye’ye uyarlanmasıdır.

İş modeli yurtdışında “Buluttaki Gardırop“ olarak da tanımlanmaktadır. Gelir modeli abonelik sistemine dayanmaktadır. Bu kapsamda, aboneler, 699.99 TL karşılığında, site envanterinden, kendi seçtikleri 4 ürünü, 1 ay boyunca kiralayarak, sınırsız kullanım hakkına sahip olmaktadır. Envanter, genel olarak ulaşılabilir lüks segment olarak tanımlanmakta ve orijinal mağaza satış fiyatları 2500 – 3000 TL arasında olan ürünleri kapsamaktadır.

Şirket, USD 400,000’lık ilk yatırım turunu da Türkiye ekosisteme göre oldukça erken bir dönemde tamamlamıştır. Yatırımcılar arasında Yemek Sepeti CEO’su Nevzat Aydın, Gizia ‘nın kurucusu İsmail Kutlu ve Eren Holding de bulunmaktadır.

Hali hazırda Türkiye’de başarıyla uygulanan kıyafet kiralama modelleri mevcuttur. Ancak bunların tamamı, özel bir gece ya da bir davet için abiye kiralama sistemine dayanan modellerdir. Unomoi’nin en büyük farkı, envanterin çeşitliliği ve abonelik sistemi ile alışveriş alışkanlıklarını kökünden değiştirecek olmasıdır. Malum, paylaşım ekonomisi gücünü her geçen gün arttırmaya devam etmektedir. Tam da bu nedenle kiralama “modanın geleceği”dir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir