Hava Değişimi Cildimizi Nasıl Etkiler?

Mevsimler değişirken cildimizin de aynı kalması beklenemez. Bir yandan soğuk ve kuru havalar, diğer yandan da düşük nem oranı etkisiyle cildimiz, kuruluk ve tahriş gibi belirtiler gösterebilir. Kış aylarında  ise cildimize yapabileceğimiz en büyük iyilik onu neme doyurmaktır.

CİLDİMİZİ TEMİZLEMEDEN HİÇBİR ÜRÜNÜ KULLANMAMALIYIZ

Sert hava koşulları nedeniyle cilt daha fazla nem kaybı yaşadığı için, kış mevsimlerine geçerken düzenli nemlendirici kullanımının önemi oldukça artıyor. Cilt sağlığımızda dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, cildimizi temiz tutmaktan geçer. Cildin üzerindeki ölü tabakanın temizlenmesi, bakteri oluşumunu önleyerek, gözeneklerdeki atıkları cilt yüzeyinden uzaklaştırır. Cildimizi temizlemeden hiçbir ürünü kullanmamalıyız. Kış aylarında cildimiz, neme yaz aylarından daha çok ihtiyaç duymaktadır. Bu aşamada dikkat etmemiz gereken bir nokta, cildimizi yağlandırmadan uygun olan bir nemlendirici ürünü kullanmalıyız. Bununda en iyi kararını uzmanınız verecektir. Uygulanan yanlış bir işlem cilt yüzeyimizdeki gözenekleri tıkayarak, siyah nokta, akne ve hatta lekelenmelere yol açacaktır.

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?

Cilt kuruluğu sonbahardan kış mevsimine geçerken en yüksek seviyelere çıkabilmektedir. Kuru ciltler, vücudun daha fazla neme duyduğunu anlatmaya çalışır. Bu dönemlerde cilt bakımı yaparken iyi bir nemlendirici krem kullanılmalı ve hyaluronik asit içeren serumlar ile yalnızca cildin üst yüzeyi değil, alt tabakaları bile neme doyurulmalıdır. Sağlıklı bir cilt için cilt hücrelerini yenilemeniz gerekir. Cildin doğal nem dengesini koruyan temizleyicilerle cildinizi temizledikten sonra yatıştırıcı bir tonik uygulamalısınız. Kuruyan, pul pul dökülen ve gerilip kızaran cildinizi nazikçe temizleyen yıkama jellerine dönmen ve cildi yenileyip sakinleştiren içerikleri araştırman, mevsim geçişlerinde cildinin rahatlaması için sana yardımcı olacaktır.

GÜNEŞ KREMİ DÖRT MEVSİMİN REÇETESİ

Nemlendirici krem kullanmak, sadece yalnızca kuru ve hassas ciltler için değil, tüm cilt tipleri için büyük önem taşıyor. Cildimizi soğuk havanın yıpratıcı etkilerinden korumak için nem dengesi odaklı kremler kullanmak şart. Kış mevsimlerinde cildimizi korumanın diğer bir yolu güneş kremleri kullanmaktır. Güneş kremleri yaz-kış fark etmeksizin her mevsim önemlidir. Kışın güneşin yakıcılığını hissetmesek bile, zararlı UV ışınlarının hala cildimize ulaştığını unutmamak gerek. Bu sebeple kış bakım rutininin ayrılmaz bir parçası olarak güneş kremini değerlendirmekte de fayda var. Cildimize hak ettiği bakımı uyguladıktan sonra, gündüz rutinin son aşaması mutlaka güneş kremi olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir