Hamilelik Döneminde Beslenme

Sağlıklı bir yaşam için beslenme her zaman önemlidir.

Ancak gebelik sürecinde çok daha fazla önem kazanır. Hem bebeğiniz hem de sizin için yeterli ve dengeli BESLENMELİSİNİZ!

Gebelik sürecinde doğru beslenme, bebeğinizin sağlıklı gelişimini ve sizin sorunsuz bir hamilelik süreci geçirmemizi sağlar. Bu süreçte olabildiğince doğal beslenmek ve aşırıya kaçmamak, anne ve bebek için yapılabilecek en iyi şeydir.

Et, süt, meyve,sebze, tahıl ve ekmek besin gruplarından yeterli ve dengeli tüketmeniz, hamilelik döneminde artan besin öğesi gereksiniminizi karşılamanızı sağlar.

Bebeğinizin gelişimini sağlayabilmek için ilk 3 ayda ekstra kalori almanıza gerek yokken, sonraki dönemlerde günlük almanız gereken enerji miktarını arttırmanız önerilir.

Böylelikle gereksinimlerinizi karşılamış ve sağlıklı olan düzeyde, vücut ağırlığındaki dengeli bir artış sağlamış olursunuz.

3. aydan sonra hormonal etkilerin azalması ile artan iştah fazla kilo alımına sebep olabilmektedir. Fazla kilo, hem genel sağlık hem de doğum esnasında sorunlara yol açabileceğinden istenen bir durum değildir. Aynı zamanda ciddi hareket kısıtlılığı sağlamaktadır.

Gebelik sürecinde;

Yeterli protein ve kalsiyum tüketimi önemlidir. Hamilelik sürecinde protein ve kalsiyum alımı bebeğin gelişimi için büyük önem taşıdığından ötürü süt ve süt ürünleri ile yumurta bolca tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır. Her gün mutlaka 2 kase yoğurt ve 1 dilim peynir tüketilmelidir. Yumurta protein açısından oldukça zengin bir besin olduğundan hergün 1 tane muhakkak kahvaltınıza eklenmelisiniz. Aynı zamanda kırmızı et ve kurubaklagillere günlük beslenmenizde yer vermelisiniz. Etlerinizin iyi pişmiş olmasına dikkat ediniz.
Hamilelikte balık tüketimini önemseyin. Omega 3 ve 6 yağ asitleri ile protein bakımından oldukça zengin bir besin olan balık, bebeğin beyin ve göz gelişimi için oldukça önem taşıyor. Haftada 2 kez 450 gram balık yenilmesi tavsiye edilir.
Kuruyemiş iyi bir ara öğün alternatifi olabilir. Omega yağ asitleri bakımından zengin olan ceviz, badem,fındık gibi gıdaları günlük beslenmenize mutlaka ekleyin.Uzun süre tokluk hissini sağladığınıda göreceksiniz.
Günde 3 litre su tüketimi önemlidir. Her şeyden önce su tüketimi gebelikte büyük önem taşır. Her birey için su tüketimi oldukça önemli olsa da hamilelikte bu ihtiyaç daha çok artar. Su tüketimi rahim kasılmalarını azaltır, idrar yolu enfeksiyonu ihtimalini düşürür, kabızlığı ve vücudun ödem tutmasını engeller, mide yanması ve bulantısı gibi şikayetlerin önüne geçer.
Yemeklerle birlikte çay, kahve tüketmeyin. Hamilelik döneminde demir ihtiyacı daha çok artmaktadır. Bu yüzden, demir içeriği yüksek besinlerle beraber c vitamini açısından zengin besinler tüketmeye özen gösteriniz. Örneğin etinizin yanındaki salataya bol limon sıkabilirsiniz.
Özellikle ilk aylar az az sık sık beslenmeye özen gösterin. Anne adayına yaşayabileceği mide bulantıları ve koku hassasiyeti nedeniyle yağsız, kokusuz, baharatsız ve tuzlu yiyecekler yemesi tavsiye edilir. Bu gibi atıştırmalıklar bu süreçte görülebilecek bulantının bastırılmasında faydalı olacaktır.
Uyku düzeninize dikkat ediniz. Günlük 7-8 saat uyku uyumak önemlidir.
Yeterli D vitamini için güneş ışığı almaya özen gösteriniz.

Uzman Diyetisyen

Duygu Bilgin Göçer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir