Anne Sütünün Önemi

Anne sütü, annenin kendi bebeği için özeldir, çünkü yenidoğan bebeğin sindirim sistemine ve böbreklerine uygun yoğunlukta, içerikte ve protein oranındadır. Ayrıca gerekli vitamin ve mineralleri de içermektedir. Hatta prematüre doğan bebeklerin anne sütünün özellikleri bebeğin gelişimine göre farklı besin değerlerine ve özelliklere sahiptir. Bu nedenle, anne sütü bebeğin ilk 6 ayda gelişim ve büyümesine oldukça fazla katkı sağlar.

PEKİ BEBEĞİMİZİ İLK NE ZAMAN EMZİRMELİYİZ?

Mümkünse hemen. Türkiye de çok yaygın olmamakla birlikte eğer imkanımız varsa ilk emzirmeyi doğumhane de bile yapabiliriz. Ama eğer ki böyle bir imkanımız yoksa o zaman hastane odasında doğumdan hemen sonra ilk 1 saat içinde mutlaka emzirmeliyiz. Doğum şekliniz ne olursa olsun mutlaka ilk emzirmeyi yapın ve devamlılığını sağlayın. Çünkü anne sütü beyinden salgılanan oksitosin ve prolaktin hormonuyla salgılanır. Biz bunlara sevgi hormonu diyoruz. Evet bazen erken doğumlar, planlı sezeryanlar sütümüzü etkileyebiliyor. Ancak süt gelmese bile üzülmeyin. Çünkü süt üretimini beyin yaptığı için biz uyarı yaptıkça süt üretimi başlayacak ve devam edecektir. Bunuda bol bol emzirerek ve bol bol ten tene temas sağlayarak yapabiliriz. Özellikle hastane odasında bebeklerinizi lütfen sürekli o bebek yatağına koymayın. Bebeğiniz hep kucağınızda kalsın. Çünkü bebeğiniz bilmediği bir dünyaya geldi, oldukça yabancı. Ve bildiği tek ses, tek koku; size ait. O yüzden sizin yanınızda kendini güvende hissedecektir. Aynı zamanda onu hissetmekte size ağrılarınızı unutturacaktır.
BEBEĞİMİ EMZİRİYORUM AMA DOYDUĞUNU NASIL ANLAYACAĞIM?
Sizin takip etmeniz gereken ktiter bebeğinizin idrar sayısı. İlk 24 saatte en az 3 kere, sonrasında da en az 5 kere idrar yapmasını isteriz. Eğer yapıyorsa sorun yok. Çocuk hekiminiz de bebeğinizin kilosunun takibini yaparak doyup doymadığını anlayabilirsiniz. Eğerki bebeğiniz sürekli ağlıyorsa bu tek başına aç olduğu anlamına gelmez. Çünkü bebekler duygularını sadece ağlayarak ifade ederler.

TAKVİYE ANNE SÜTÜ VEYA FORMÜL MAMA VERMEM GEREKİYOR NEYLE VERECEĞİM?

Biz buna alternatif beslenme yöntemleri diyoruz. Bir sürü beslenme yöntemi var. Kaşıkla besleme, fincanla besleme, kaşık biberonla besleme, parmakla besleme, EDS ile besleme…. Yenidoğan döneminde emzik ve biberon istemiyoruz. Çünkü özellikle biberon bebekte tembellik yapıyor. Her ne kadar kullandığımız biberon “anne memesine uygun biberon” bile olsa ben bunların sadece reklam olduğunu düşünüyorum. Yenidoğan bir bebek biberon damağına oturduktan sonra birkaç kere emer ve sonra biberondaki formül mama veya anne sütü kendiliğinden damlaya devam eder. Yani bebeğin emmesine efor harcamasına gerek kalmaz. Bu yüzden de bebekte tembellik yapar. Ve haklı olarak bebek memeye gelip emmek istemez. İnsanoğluyuz; hangisi kolaysa onu seçmek isteriz… Emzikte ise olay şu; yalancı tokluk hissi yaratıyor. Şöyle düşünün; bebek küçücük çenesiyle emziği emiyor. Bütün enerjinisi orda harcayıp memeye gelince yoruluyor. Buda beslenme azlığı, kan şekeri düşüklüğü ve sarılığa sebep olabiliyor…
PEKİ DOĞRU EMZİRME POZİSYONU NASIL OLMALIDIR?
Öncelikle annenin konforu oldukça önemlidir. Çünkü anne fiziken ve ruhen rahat değilse bebek bunu hisseder ve emmek istemez. Önce kendinize rahat bir yer seçin. Hatta kendinize bir emzirme köşesi yapın. Rahat bir koltuk, rahatlatıcı bir müzik olabilir, yanınıza mutlaka suyunuzu alın, emzirme yastığını kullanmak sizi rahatlatıyorsa onu yanınıza alın, ayaklarınızı isterseniz uzatın. Etrafta sizi strese sokacak hiçkimse ve hiçbir şey olmasın. Emzirirken anne dik pozisyonda olmalı gerekirse sırtı yastıkla desteklenmeli. Bebekse; memeden çok uzak olmamalı. Memeyle paralel olmalıdır. Ve bebek memenin sadece ucunu almamalıdır. Eğerki etkin ve doğru emzirme yaparsanız emzirirken acı çekmezsiniz.

HANGİ DURUMLARDA SÜT SAĞMALIYIM?

Bilinenin aksine sağım yapmak sütü arttırır. Siz memeye uyarı verdikçe beyinden süt üretimi devam eder. Bu yüzden; süt arttırmak için, süt stoğu yapmak için, memelerde şişlik yada tıkanıklık varsa sağım yapabilirsiniz. Etkin bir sağım yapmak istiyorsanız; pompanın vakum gücü ve başlığı mutlaka size uygun olmalıdır.

SAĞILAN SÜTÜ NASIL MUHAFAZA EDEBİLİRİM?

Sağılmış anne sütü oda ısısında 3-4 saat, buzdolabının normal rafında 3 gün, buzlukta ise 3-6 ay arasında muhafaza edebiliriz. Mutlaka süt saklama poşetlerinin üzerine tarih ve saat yazmalıyız. Buzluktaki sütü bebeğe vermek için; mümkünse önce buzdolabının normal rafına alıp kendi kendisinin erimesini bekleyip, eridikten sonra benmari usulü sütünüzü ısıtıp bebeğe verebilirsiniz. Unutmayın; anne sütü kaynatılmaz, mikrodalga da ısıtılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir