Emziren Annenin Beslenme Düzeni İle İlgili Altın Tüyolar

9 ay boyunca sağlıkla büyüsünde biran önce kucağımıza alalım dediğimiz, dört gözle beklediğimiz bebeğimiz artık kucağımızda. Şimdi ki amaç nasıl sağlıklı besleyebilirim? Ne yersem daha iyi büyür? Acaba sütüm yeterli olur mu? gibi birçok soruyu anneler düşünüyor.

Emzirme döneminde ki beslenmeniz bebeğinizin sağlığı ve anne sütünün verimliliği için çok önemli.

Anne sütü bebeğin ilk koruyucusu ve annesinden ilk armağandır.

Emziren anneler hem kendi vücudunda ki besin öğeleri depolarını dengede tutmak, hem de anne sütünün kalitesini ve miktarını arttırmak, enerji, mineral ve vitaminleri almak için yeterli ve dengeli beslenmelidir.

Emziren Annelere Tüyolar;

Emzirme sırasında fazla sıvı ihtiyacınız olacaktır.
Her emzirme mutlaka bir bardak su için. Bu dönemde sıvı ihtiyacı normalden daha fazladır. Bu nedenle günlük 2,5-3 litre su tüketilmelidir. Buna ek olarak şekersiz kompostolar, süt, ayran, çorba ve bitki çayları da (rezene, ısırgan vb.) tüketilerek sıvı alımı artırılmalıdır. Kompostoyu şekerli yapmanıza gerek yok. Meyvenin kendi şekeri yeterli olacaktır.

Emzirme sürecinde; Anne eğer yeterli ve dengeli beslenirse kilo vermeside kolaylaşır. Çünkü, her 10 ml süt salınımı için yaklaşık 7 kalori harcar.

Magnezyum ve çinko her kadın için yaşamın her döneminde önemlidir. En iyi kaynaklarından bazıları kırmızı et ile fındık ve badem’dir. Mutlaka günlük beslenmesine eklenmelidir.

Protein yeterli miktarda alınmalıdır. Özellikle balık haftada en az 2 kez, yumurta hergün 1 adet tüketilmelidir.

Kalsiyumun yeterli alınması, annenin kemik sağlığı için önemlidir. Hamilelik sürecinde bebek annenin tüm depolarını boşaltır. Bu dönemde kadınlardaki osteoporoz riski unutulmamalıdır.

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, anne de demir eksikliği olması süt üretimini düşürüyor. Demir eksikliğiniz varsa, pekmez, kuru üzüm yanında C vitamini içeren bir taze meyve tercih etmelisiniz. Aynı zamanda demir,folik asit, kalsiyum gibi vitamin minerallerin içeriğini kaybetmemesi için çok pişirilmeden tüketilmesi önerilir. Dereotu, pazı, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelere özellikle beslenmede yer verilmelidir.

Tatlı yemek isterseniz, gaz yapmayacak şekilde sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz.

Kavun, portakal, mandalina, karnabahar, brokoli, lahana gibi besinlerin gaz yapıcı etkisi fazladır. Eğer bebeğinizde huzursuzluk hissediyorsanız bu besinleri tüketmeyelim.

Günlük 2 fincan kahve tüketilebilir. Anne sütünden bebeğe geçecek az miktardaki kafeinin bebeğe zararı olmamaktadır. Ancak kafeine karşı daha duyarlı olan bazı bebeklerde uykusuzluk ortaya çıkabilir.

Anne sütü arttıran bitki çayı tarifi;

1 tutam ısırgan, 1 çay kaşığı tane kimyon, 1/4 limon dilimleri, 1 adet çubuk tarçın , 4-5 adet karanfili 500 ml sıcak su içerisine ekleyelim. 10 dakika demlendikten sonra, süzüp tüketebilirsiniz. Günde 2 kez yapabilirsiniz.

Uzm.Dyt. Duygu BİLGİN GÖÇER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir